09.05.2025.

LIFE CROLIS na LULUCF radionici JRC-a i EEA

6. i 7. svibnja 2025. godine predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te predstavnici partnerskih ogranizacija koje provode projekt LIFE CROLIS sudjelovali su na LULUCF radionici Zajedničkog istraživačkog centra Europske unije (Joint Research Centar) i Agencije za okoliš Europske Unije (EEA) na temu unaprjeđenja izvješćivanja o sektoru korištenja zemljišta, prenamjene zemljišta i šumarstva (LULUCF).

U organizaciji Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije i Europske agencije za okoliš 6. i 7. svibnja je u Isrpi (Italija) održana LULUCF Radionica. Radi se o već gotovo redovitoj godišnjoj radionici koja okuplja stručnjake iz cijele Europske unije koji prate emisije i ponore stakleničkih plinova u sektoru Korištenja zemljišta, prenamjene zemljišta i šumarstva (LULUCF).

Radionica je održana hibridno, sudjelovanjem predstavnice Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije u Ispri te drugih članova projekta LIFE CROLIS koji su na radionici sudjelovali online.

Radionica je imala za cilj okupiti LULUCF zajednicu kako bi se raspravili izazovi i moguća rješenja vezana uz znanstvene potrebe i pristupe povezane s LULUCF-om, s ciljem poboljšanja izvještavanja o emisijama stakleničkih plinova (GHG).

Ove godine radionica je ponudila sljedeće okvirne teme:

  • Status LULUCF regulative i izvještavanja o emisijama stakleničkih plinova.
  • Metodološki izazovi u kontekstu politika povezanih s LULUCF-om uključujući i okvir za certifikaciju uklanjanja ugljika (CRCF), s posebnim fokusom na 3. razinu izvješćivanja, metode procjene i izvještavanja za tlo te prostorno eksplicitno praćenje korištenja zemljišta.
  • Utjecaj klimatskih promjena na emisije i uklanjanja u sektoru LULUCF, uključujući izlaganja izrađivača nacionalnih inventara i šire znanstvene zajednice o tome kako se ti utjecaji mjere i projiciraju, te o mogućim mjerama pripravnosti.

Sudionici radionice su pripremili vlastita izlaganja i prezentacije na predložene teme.  Prezentacije na navedene teme su razvrstane u sedam tematskih blokova. Nakon svakog je bloka održana sadržajna rasprava. Posebno su bile zanimljiva iskustva drugih država članica uz primjenu viših razina izvješćivanja.

Dr.sc. Vladimir Jelavić s projekta LIFE CROLIS u svom je kratkom obraćanju dao informaciju o napretku projekta LIFE CROLIS te odgovorio na nekoliko povezanih pitanja uz podatke o korištenju poljoprivrednog zemljišta u RH. U jednom predavanju Europske agencije za okoliš (EEA)  je rečeno da Republika Hrvatska i Rumunjska imaju najniži postotak upisa poljoprivrednog zemljišta u IACS sustav, koji služi za provođenje politike Dobre poljoprivredne prakse (u okviru Zajedničke poljopirvredne politike). Dr Jelavić je istaknuo da se u Republici Hrvatskoj provodi projekt LIFE CROLIS kojim će se pokriti 100% poljoprivrednog zemljišta GIS sustavom, time će se za potrebe LULUCF-a izvještavanja riješiti pitanje potrebnih podataka koji sada nedostaju u GIS sustavu.

Podjeli ovu novost koristeći: